Izrael praktycznie

O tak – Izrael obok Malty, Krety czy Cypru są zdecydowanie jednym z najczęstszych wakacyjnych wyborów Polaków. W Izraelu wraz z 5 znajomymi byliśmy 6 dni, odwiedziliśmy trzy morza (Śródziemne, Martwe i Czerwone), miasta Tel Awiw, Jerozolimę, Ein Gedi, Masade, Eilat i przy powrocie jadąc uroczymi kanionami pustyni Nagew wstąpiliśmy na chwilę do miasta Be’er Sheva. Całościowy wydatek to  jedynie 480 zł, przy czym sam bilet lotniczy kosztował 350 zł.

Serdecznie zapraszam do tekstu. Poniżej Izrael praktycznie – czyli garść informacji i porad dotyczących Izraela i Palestyny. To co zauważyłem, usłyszałem, otrzymałem, albo zapłaciłem. W uzupełnieniu do wpisu dotyczącego kontroli na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie.

Dodam też, że mimo iż nie spaliśmy w hotelach, mam świadomość, że wielu ludziom nasz sposób ówczesnego podróżowania odpowiadał (piszę ten fragment w listopadzie 2016). Z tego też powodu uaktualniłem tenże wpis o bazę niedrogich noclegów hotelowych i hostelowych w wszystkich miejscach w jakich byliśmy. Korzystajcie! :)

Autostop w Izraelu

Kiedy najlepiej jechać? Pogoda w Izraelu

Najlepszy czas na wizytę w Izraelu i Palestynie to z pewnością nie okres pomiędzy maj-wrzesień, kiedy temperatury, zwłaszcza w centrum i na południu są nie do zniesienia. Najlepiej moim zdaniem wybrać się do Izraela, kiedy u nas jest zimno – czyli dokładnie tak jak my to zrobiliśmy w grudniu. Momentami było chłodno, jednak nad morzem Martwym i w Eilacie można śmiało zażywać kąpieli słonecznej. Poniżej średnia temperatur dla Tel Awiwu i Eilatu w roku 2014

temperatury w izraelu kiedy jechac
Roczne temperatury w Eilat
temperatura tel awiw
Roczne temperatury w Tel Awiwie

Jak dostać się do Izraela?

Na stałe wpisały się już w przestrzeń powietrzną bezpośrednie połączenia z niemalże całego kraju (linia Wizzair) do Tel Awiwu. Dokładnie tym samym połączeniem lecieliśmy my. Ceny w zależności od sezonu zaczynają się nawet od 150 zł, taka średnia cena wynosi zaś 300 zł.

Aktualizacja z roku 2015: Od tego roku wystartowało także połączenie Ryanair z Krakowa do Eilatu, co jest dość ciekawą propozycją dla tych, którym nie zależy na zwiedzaniu Izraela, a na samym wypoczynku nad Morzem Czerwonym.

Poruszanie się po Izraelu – transport:

Autostop w Izraelu

Jako studenci preferujemy oczywiście przemieszczać się jak najtaniej. Z racji krótkiego wypadu, tym razem zamiast rowerów jeździliśmy sobie autostopem. Izrael to niewielki kraj i bez większego pośpiechu, można objechać go w tydzień. Wbrew obiegowej opinii, w Izraelu świetnie działa autostop.

Dla przykładu: na odcinku Jerozolima – Masada w zależności od szczęścia jechaliśmy na raty od 2 – 5 samochodami. Z okolic Masady do Eilatu również w takich samych proporcjach, ale już przy dwukrotnie większym dystansie. Nietrudno też złapać stopa z samego Eilat i dojechać nawet kilkadziesiąt kilometrów przed Tel Awiw – czyli ponad 200 kilometrów.

Kilkukrotnie zatrzymywali się kierowcy, żeby tylko podrzucić nas parę kilometrów, gdzieś bliżej jakiejś głównej drogi i ani razu (w przeciwieństwie do Iranu, czy Turcji) nie zdarzyło  się, żeby ktoś chciał pieniądze za autostop. Bywało też, że kierowcy jechali specjalnie dla nas w jakieś miejsce leżące zupełnie nie po drodze – co chyba najlepiej świadczy o tym, że autostop ma się w Izraelu dobrze.

Wesoły szofer!
Wesoły szofer!
 

Pociągi i tramwaje

Styczność z pociągiem mieliśmy jedynie w Tel Awiwe jadąc z Lotniska Ben Gurion do stacji Hahagana położonej w centrum – koszt 15 NIS za 10min jazdy – oraz 5 przystanków tramwajem w Jerozolimie, w celu wydostania się na drogę wylotową, gdzie łatwiej złapać stopa. Tutaj koszt to 6,60 NIS za 1,5 godzinny bilet. Warto też dodać, że w Jerozolimie jest tylko jedna linia tramwajowa, a chcąc stopować w kierunku Morza Martwego musicie dojechać na przystanek Givat HaMivtar .

Autobusy w Izraelu

Tutaj mamy już troszeczkę więcej doświadczenia. Autobusy są zdecydowanie tańsze niż pociągi. Kursuje ich masa, cały Izrael jest pięknie połączony siatką autobus. Najpopularniejszy to Egged, mają świetną stronę internetową, przez którą można rezerwować bilety. Jednak nie jest to wymóg. Można też bilety kupować bezpośrednio na dworcach i u kierowców. Przykładowe ceny autokarów:

 • Autobus z Tel Awiwu do Jerozolimy kosztuje 18 NIS i startuje z głównego dworca, położonego niedaleko stacji kolejowej Hahagana. Linia o ile dobrze pamiętam ma numer 405 i 480.
 • Autobus  Be’er Sheva – Tel Awiw (numer 370) Opuszcza stację równie często co poprzednik (co jakieś 15 minut) – 17 NIS.
 • Autokar powrotny z Jerozolimy do Holonu (okolice Tel Awiwu) – 24 NIS
 • Autokar z Eilat do Tel Awiwu – 75 NIS
 • Eilat – Tel Awiw – 70 NIS
 • Z Jerozolimy do Hajfy (nr 940) – 42 NIS
 • Ein Gedi – Masada (nr 380) –  18 NIS

Jeśli chodzi zaś o Palestynę to sprawa ma się nieco gorzej i jedynie do Hebronu dojechać można linią Egged bezpośrednio z Jerozolimy. Pomiędzy miastami jeżdżą jednak busy, sheruty – czyli arabskie minibusy. Za niższą cenę niż izraelskimi można przemieszczać się po terytorium Palestyny.

Koszt izraelskiej karty Sim i mobilnego internetu

Zdecydowanie nie warto inwestować w karty SIM i wyrabianie mobilnego internetu w Izraelu. W głównych miastach nie ma najmniejszego problemu z złapaniem darmowego wifi, zaś kosz wyrobienia karty SIM z 1GB mobilnego internety przewyższa 100zł. Zupełnie nieopłacalny biznes, chyba że macie zamiar zostać tam na dłużej i pracować zdalnie.

Bezpieczeństwo w Izraelu

Mimo ciągle napiętej sytuacji politycznej w regionie, faktycznie możemy stwierdzić, że Izrael to bardzo bezpieczne i przyjazne turystom Państwo. W przestrzeni publicznej faktycznie jest mnóstwo broni, co chwilę widzi się karabiny, jednak nie znaczy to, że lada chwila wybuchnie jakaś wielka wojna. Faktem jest, że Państwo Izrael jest potęgą militarną w regionie i raczej mało prawdopodobne jest, żeby którekolwiek z arabskich krajów je zaatakowało w najbliższej przyszłości. Taka sytuacja będzie się z pewnością utrzymywać długo, a przynajmniej do czasu, aż zachód będzie stał za Izraelem.

Co do sytuacji wewnątrz Izraela i Palestyny, to zdarzają się regularnie różne incydenty zbrojne, jednak są one szybko zażegnywane (lub tłumione..) i z pewnością nie skierowane w stronę turystów. Serio nie ma się czego bać. Wystarczy śledzić bezpośrednio sytuację o bezpieczeństwie w Izraelu na stronie MSZ i wszystko powinno być jasne.

 

Ceny jedzenia  1 NIS  = 0.86 PLN (aktualizacja: listopad 2015)

Ceny są dość mocno zróżnicowane, ale zdecydowanie jest to najdroższy kraj w jakim byłem do tej pory. Jeśli zależy wam na kasie to proponuję na tak krótki wyjazd zabrać jak najwięcej jedzenia ze sobą i ograniczyć się do kupowania kiedy już naprawdę musicie. Z miast, w których byliśmy Eilat jest zdecydowanie najdroższym w całym kraju. Reszta miast jest tańsza, a chyba najtaniej można zrobić zakupy w Tel Awiwie.

 • Chleb od 10 NIS
 • Bułki od 1,2 NIS w Tel Awiwe
 • Dżem figowy 250 g –  9 NIS
 • Słoik Nutelli 20 NIS
 • Coca Cola kosztuje od 6 NIS za 1,5l W Telawiwe do nawet 12 NIS w Eilacie.
 • 100g przypraw na bazarze – 5-7 NIS
 • Dorodne pomarańcze za darmo rosną na drzewach, ale można też kupić za 4 NIS/kg
 • Kilogram truskawek – 10-15 NIS
 • Kilogram granatów (owoców!) – 8 NIS
 • Falafel w Tel Awiwe  – 5-10 NIS
 • Kawa w automacie – 10 NIS
 • Koszerny BigMac to aż 17 NIS, natomiast kawa w McDonaldzie kosztuje 6 NIS
 • Obiad szwedzki stół w Masadzie 80 NIS
 • Woda mineralna od 5 NIS za 1,5l w Jerozolimie do nawet 20 NIS za 0.5l w Masadzie.
 • Alkohole są bardzo drogie i za wódkę Finlandia 0,7 l  płaci się ponad 130 NIS.
 • Piwo również jest strasznie drogie i za puszkę trzeba wybulić od 10 NIS, do nawet 26 w turystycznych miejscach.
 • Jarmułka na bazarze w Jerozolimie ma cenę wyjściową 25 NIS, ale z powodzeniem można utargować nawet do 7 NIS. Ja jednak polecam w wietrzne dni zwykle porozglądać się po chodnikach. Nie wszyscy przypinają jarmułki spinkami do włosów.

Noclegi w Izraelu – jak nie splajtować?

Mała prośba na początek :) Wszystkie propozycje, które podaję są rzetelnie sprawdzone i warte swojej uwagi. Podaję miejsca moim zdaniem warte polecenia. Jeśli chciałabyś lub chciałbyś mi wynagrodzić jakoś pracę nad blogiem, pisanie tego i innych tekstów – zarezerwuj nocleg w Izrealu, z któregokolwiek z poniższych linków – nawet linków prowadzących ogólnie do całej bazy hotelowej miast. Ty zapłacisz dokładnie tyle samo, a ja dostane od bookingu prowizje na piwko. Dziękuję z góry! :)

Wyjazd ten był organizowany za czasów studenckich, zatem i noclegi były po studencku. Jeśli ktoś chce spać za darmo, to z pewnością da sobie radę w poszukiwaniu noclegów (np. couchsurfing). Mam jednak świadomość, że sporo ludzi zwyczajnie ceni sobie wygodę (chyba też już mnie to dopadło!) i ma ochotę przespać się w jakimś hostelu czy hotelu. Izrael nie jest tanim krajem, jednak mam nadzieję, że znajdziecie coś interesującego. Poniżej miasta od myślników. Jedyne co należy zrobić, to kliknąć w nazwę i już na stronie wpisać konkretną datę i ustawić „najniższa cena”.

Najtańsze noclegi w:

Co warto zobaczyć w Izraelu ciągu tygodniowego wyjazdu?

Nasza Trasa wyglądała mniej więcej tak:

Tydzień to faktycznie jest niewiele. Z powodzeniem można stopować już od samej Jerozolimy aż na południe do Morza Czerwonego, gdzie jest jedyny Izraelski kurort turystyczny (tak to się nazywa?) w Ejlat. Jak ktoś się uprze to bez problemu zrobi tą trase w jeden dzień. Polecam jednak się aż tak bardzo nie spieszyć i wskoczyć choć na chwilę do Morza Martwego w okolicach Ein Gedi, gdzie jest darmowa plaża i nawet akceptowalnie ciepłe prysznice z mydełkiem!

Kawałek dalej warto odbić od głównej drogi, żeby pochodzić trochę po Masadzie – starożytnej twierdzy żydowskiej, która była jednym z ostatnich punktów oporu Żydów przed Rzymianami. Na górę prowadzi kolejka linowa w cenie 20$ w obie strony, ale można też udać się dla zdrowia na piechotę – jak też planowaliśmy. Niestety dobrzy ludzie mieli dla nas inne plany i pojechaliśmy za darmo. Można wykupić sobie cały pakiet z jedzeniem, mapkami, wejściem do muzeum i innymi cudami za bagatela 180NIS, ale jak już mówiłem… nam się poszczęściło.

Polecam rzecz jasna Tel Awiw i Jerozolimę. Rzućcie okiem także Hanka z Plecak i Walizka,  która opisała wiele ważnych kwestii w temacie Izraela.

Podobało się? Zostań na dłużej!

Informacje o nowych artykułach i filmach wprost na Twojego e-maila. Bez spamu!
Dołączysz do ponad 80 000 obserwujących osób!

56 komentarzy

Dodaj komentarz

  • Polecam hummus i pomidorki. Na targu w Jafo Tel Aviv jest dobre jedzenie. Oszukuja trochę z cenami ale trzeba uważać. Knajpki też są fajne. Ja wygladam trochę jak żyd więc dawali nam więcej jedzenia. Spędziliśmy też noc nad morzem martwym. W Styczniu było 22 st. C ale trochę niebezpiecznie. Auta tanie w wynajmie, natomiast drogie paliwo. Miłej podróży

  • bardzo ciekawe, czemu kompletnie ominęliście Palestynę? Wydaje mi się znacznie ciekawsza niż sam Izrael…

   • Tym razem chodziło nam o sam szlak, na którym spędziliśmy 1,5miesiąca, tak że zdążył nas przeżuć i wypluć, a zimą wracamy dokończyć pustynię i Golan Trail :) Staramy się jak najlepiej poznać odwiedzany kraj, dlatego wracamy tam kilkakrotnie i zajmuje nam to sporo czasu. Palestyńczycy też stanęli na naszej drodze…

 • Witaj,
  z przyjemnością czytałem Twój post, bo sami w maju wybieramy się do Izraela. Mam jednak pytanie – co oznacza jak najwięcej jedzenia ze sobą? Masz na myśli z Polski?
  Pytam, bo z tego co czytałem wwożenie żywności do Izraela jest zabronione, więc jak daliście radę, nie było problemów?

  Pozdrawiam

  • eeee jakie zabronione? Moja rada bierze się stąd, że jako studenci nie stołujemy się raczej w knajpach, ba, w Izraelu to nie stołujemy się nawet w spożywczych, gdzie ceny są jak dla nas kosmiczne. Taniej wyjdzie zabrać ze soba z Polski 2 paczki kabanosów, kilka zupek i bum tarara :D

 • Wiesz, pytam, dlatego, że dokładnie tak samo chcemy pojechać – czyli na maksa po kosztach. Dlatego dziękuję bardzo za odpowiedź. Powiedz mi jeszcze, czy mieliście te kabanosy w małym bagażu podręcznym, czy w dużym (domyślam się, że Wizzair) i czy nikt o nie nie pytał.

 • może już o to ktoś pytał, ale jak za darmo w hotelu? :D
  ze znajomymi planujemy w trójkę wynająć samochód i w nim spać i zwiedzać.myślisz, że to dobry pomysł?

  • Kliknij w odnośnik dotyczacy Masady. Całkiem przypadkowo i niechcący za darmo… :)

   Myślę, że jest to nie głupi pomysł, jednak pewnie wynajecie samochodu to też nie tania sprawa.

 • hej, widzę że nie spaliście w Izraelu ani razu na dziko. czy biorąc pod uwagę temperatury jest sens w ogóle brać ze sobą namiot? wybieram się ze znajomym(w sierpniu!), mój namiot wymaga wymiany i zastanawiam się czy powinienem zainwestować w niego przed wyjazdem.

 • Lecimy z narzeczonym w marcu i od wczoraj siedzimy, i czytamy, czytamy, czytaaamy i końca tego czytania nie widać. Prawdopodobnie będziemy mieć 4-5dni (w sumie 5 razem z wylotem) i pytanie czy i co opłaca się nam zobaczyć w tempie ekspresowym, jeśli lądujemy w Ovdzie? Czy mogłabym się odezwać na priv i ewentualnie podpytać o tysiąc spraw? ;)

 • Mam pytanie jadę w lutym do Telawiwu na 3 dni i chciałbym jednego dnia pojchać do Jerozolimy ….wyrobię sie jak wyjadę bardzo wcześnie autobusem by wrócić wieczorem ? jak długo jedzie sie do Jerozolimy z Telawiwu ?Pozdrawiam Jarek63

 • Super! Nie wierzę, że wydaliście aż tak mało :) Chociaż jak twierdzisz, że na nocleg nie wydaliście ani grosza… ja byłam w Izraelu z mężem i mogę potwierdzić, że hotele do tanich nie należą, ale warto. Bez all inclusive ma się wstęp na basen i dostęp do darmowych napojów. Oczywiście do wody i jakiejś lemoniady, ale zawsze. Niestety ale nie pamiętam nazwy hotelu. Ale z bezdomnymi na pewno bym nie spała ;) Wolę już wydać trochę pieniędzy.
  Dzięki za obszerną, przydatną relację :) Pozdrawiam!

  • Studenckie czasy! :) Oczywiście wiem, że Izrael jest drogi, jednak na tamten portfel w życiu stać by mnie nie było choćby na dwa dni pobytu tamże. A bardzo chciałem Izrael i Palestynę zobaczyć :)

 • Cześć, mam pytanie: lecę do Izraela z wizzairem w lipcu z Katowic i mam tylko mały bagaż podręczny. Da się do tego zapakować? Lecę na cztery noclegi. Super wpisy!

 • Z pewnością pokazujecie, że można się w Izraelu znaleźć i wrócić bez pieniędzy… trudno wyczytać z tej relacji cokolwiek ponad to… nie wiadomo co zwiedzić, zjeść, przeżyć – nie wiadomo, mówiąc wprost, po co tam jechać. Myślę, że ceny dla turysty oswojonego z hotelami i restauracjami w Europie zachodniej nie są specjalnie odstraszające. Wydaje mi się np. że ceny hoteli w Tel Avivie nie odbiegają od cen w Europejskich stolicach. Wspominacie tylko obiad 80 NIS – 20eur to zupełnie normalna cena w restauracjach europejskich… a nawet polskich, podobnie jak 8-9 pln za piwo, tyle chyba płacą normalnie studenci w knajpach w Warszawie czy Krakowie.

  • Cóż mogę poradzić jeśli nie to, abyś udał się szukać informacji gdzie indziej, albo sam wybrał się do Izraela i napisał swoją, bardziej wartościową relację. Chętnie przeczytam. Wyjazd do Izraela był wyjazdem studenckim, gdzie nikogo nie było stać na nocowanie po hotelach, ani stołowanie się za 80 zł. Z pewnością dla niektórych osób jest to normalna cena obiadu, dla nas z pewnością nie była.

 • Szanowny Karolu!
  Czytam już od dawna Twoje relacje z podróży i inne mądre wskazówki podróżnicze. Chciałbym bardzo serdecznie za nie podziękować. Fajnie się je czyta. Napisane są przystępnym i ciekawym językiem. Oby więcej, oby częściej! :P

 • Hej, własnie zakupiłam bilety do Ejlat w styczniu , rodzina 5 osób, z chęcia cos zobaczę zamiast leżec tydzień na plaży i łazić po Ejlat. zanim porezerwuję noclegi chciałabym dopytac czy da się pojechać do Jerozolimy, Betlejem np. 2 dni w trakcie pobytu i czy to bezpiecznie? Magda

  • Kiedy lecisz Magda? Ja z partnerką 24 z Warszawy, w planach wynajęcie samochodu i włóczęga po pustyni Negew z Namiotem.Pozdrawiam

 • Hej! Przeczytałem chyba wszystkie posty dotyczące Izraela, ale nie mogę znaleźć informacji, w jakim języku się porozumiewaliście?
  Pozdrawiam!
  Lukasz

 • Karol Mam pilne pytanie, we wtorek lecę powłóczyć się po Negew, czy możesz polecić jakieś miejsca na namiot na Negew, planuję noclegi w okolicy Masady, Mitzpe Ramon i Red Canyon.
  Może współrzędne a będę uszczęśliwiony.

 • Ach ta skleroza… może jeszcze info jaką kuchenkę poleciłbyś do izraela, campingaz chyba odpada, wydaje mi się że nie ma tam do tego kartuszy gazowych…

 • Piszesz, ze tydzien w Izraelu kosztowsl Ciebie ok 500 zl, a proponujesz nam „najtansze, najlepsze „noclegi za ok100 euro, bo wpdnie Tobie ” jakies pare groszy” , napewno nie skorzystam z Twoich porad i … like tez nie dostaniesz:(

  • Kolego, nie ma tańszych noclegów w większości jak nie wszystkich miastach. Jak znajdziesz podeślij. Oczywiście mogę ułożyć Ci plan wyjazdu za 500zł, jednak weź namiot i kuchenkę na benzynę, bo chyba nie oczekujesz, że do Izraela da się jechać na tydzień i spać pod dachem za 500zł z przelotem? Coś za coś

 • Hej! Planuję wyjazd lekko budżetowy w połowie lutego, mam nadzieję nocować głównie u couch’ów, jednak nie pod namiotem – boję się o komfort termiczny :P W każdym razie, mam pytanie o walutę! Ale nie o przeliczniki czy ceny, przykładów można takich znaleźć wiele – raczej: co ze sobą wziąć? Euro? Dolary? Wymieniać na miejscu? Jeszcze na lotnisku? Jak wy sobie radziliście?